Almanya ve Norveç Avrupa’nın fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçme çabalarında önemli bir adım olarak tanımlanan, iki ülkenin elektrik şebekelerini doğrudan birbirine bağlayan yeni bir deniz altı kablo hattının açılışını yaptı. Nordlink adı verilen 2 milyar avroluk (2,4 milyar ABD doları) proje, Almanya’nın rüzgar parklarından Norveç’e fazla elektriği ihraç etmesine olanak tanıyacak ve rüzgarın az olduğu dönemlerde, Alman talebini karşılamak için Norveç rezervuarlarından elektrik tekrar alabilmesini sağlayacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, elektrik bağlantısını resmi olarak açmak için sanal tören sırasında yaptığı açıklamada, “Avrupa’daki modern enerji arzı için bir dönüm noktası bu.” dedi.

623 kilometrelik (387 mil) iletim kablo hattı, Almanya’nın rüzgârlı kuzey eyaleti Schleswig-Holstein’dan güney Norveç’teki Tonstad’a kadar Kuzey Denizi’nin altından geçiyor. Operatörler, hattın aynı anda 3,6 milyon haneye elektrik sağlayacak kadar elektrik taşıyabileceğini söylüyorlar.

Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nde kıdemli bir enerji uzmanı olan Claudia Kemfert, yeni sistemin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla nispeten yüksek olan Almanya’daki elektrik fiyatını düşürmeye yardımcı olacağını söyledi.

Petrol zengini Norveç, elektrik ihtiyacının neredeyse tamamını yenilenebilir kaynaklar kullanarak karşılıyor ve hidroelektrik tesislerinden gelen elektrik nispeten ucuz. Kemfert, Almanya’nın Norveç şebekesinden yararlanarak kendi başına maliyetli stand-by enerji santralleri inşa etmekten kaçınabileceğini söyledi.

“Nordlink, burada Almanya’da yenilenebilir enerjinin genişlemesinin yerini alamaz, ancak dalgalanmaların dengelenmesine önemli ölçüde yardımcı olabilir” dedi.

Alman hükümeti geçtiğimiz günlerde ülkenin sera gazı emisyonlarını 2045 yılına kadar “net sıfıra” indirmeyi hedeflediğini duyurdu.

Almanya, gelecek yıl son nükleer santrallerini kapatacağı ve 2038 yılına kadar kömür kullanımını aşamalı olarak durduracağı için, 83 milyonluk nüfusunun ve endüstrinin taleplerini karşılamak için rüzgar ve güneş enerjisi üretimini muazzam bir şekilde genişletmesi gerekecek.

Norveç Başbakanı Erna Solberg, tamamlanması 10 yıl süren proje hakkında “Nordlink, Almanya’nın yenilenebilir enerjiye geçişini kolaylaştıracak ve aynı zamanda, ihtiyaç duyduğumuzda bize enerji verecek.” dedi. World-Energy

Diğer İçerikler