Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, hükümetin 2030’dan itibaren emisyonları nasıl azaltacağı konusunda daha ayrıntılı bir plana sahip olması gerektiğine karar verdi.

Tarihi olarak nitelendirilen beklenmedik kararda, Almanya’nın en yüksek mahkemesi, hükümetin iklim mevzuatının yetersiz olduğuna ve 2030’un ötesindeki emisyon azaltma hedeflerine ilişkin ayrıntıların eksik olduğuna karar verdi.  Kararı açıklayan mahkeme heyeti, yasa koyucunun, 2030’un ardından başlayacak süreçle ilgili olarak, emisyonların azaltılması hedefi ile ilgili daha detaylı bir düzenleme getirmesi gerektiğini duyurdu.

Mahkeme, çok sayıda çevre STK’sının desteğiyle şikayette bulunan iklim aktivistlerine atıfta bulunarak yaptığı açıklamada, “İtiraz edilen hükümler, bazıları hala çok genç olan şikayetçilerin özgürlüklerini ihlal ediyor.” dedi.

Hukuk uzmanları, kararın Almanya’da beklenmedik ve emsalsiz olduğunu ve geniş kapsamlı etkileri olacağını söylediler. Stiftung Umweltenergierecht’in (enerji ve çevre hukuku üzerine araştırma vakfı) başkanı Thorsten Müller , Clean Energy Wire’a “İklim eylemi bugün Federal Anayasa Mahkemesi tarafından önemli ölçüde güçlendirildi” dedi.

Kararın acil sonucu, Alman yasa koyucunun 2031 sonrası dönem için azaltma hedeflerinin en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar devam ettirilmesini düzenlemesi gerektiğidir.

Bir basın toplantısında Ekonomi ve Enerji Bakanı Altmaier, kararın iklimin korunması, gençlerin hakları ve Alman işletmelerinin planlama güvenliği için “olağanüstü önemde” olduğunu söyledi. “Geçtiğimiz yıllarda pek çok şeyi harekete geçirdik. Bazıları geç geldi, belki çok geç” dedi. Karara saygı duyulması ve uygulanması gerektiğini de sözlerine ekledi. Bu kararı bir hediye olarak görüyorum çünkü bu, iklim eyleminin genel seçimlerden önce tekrar gündeme alınması anlamına geliyor. Altmaier önümüzdeki haftalarda bakan arkadaşlarına, hükümetin iklim politikasının seçimler ve ardından yeni bir hükümetin kurulması nedeniyle gecikmemesini nasıl sağlayabileceği konusunda öneriler sunacağını söyledi.

Alman Yerel Kamu Hizmetleri Birliği (VKU) Başkanı Ingbert Liebing de kararı memnuniyetle karşıladı. Liebing, “Karar, uzun vadede iklimin korunması için net ve daha güvenilir çerçeve koşulları yaratma baskısını artırıyor. Belediye şirketleri bugün zaten iklimin korunmasına çeşitli katkılar yapıyorlar, ancak bunun için, Karlsruhe’deki yargıçların bugün açıkça talep ettiği gibi, politikacılardan güvenilir çerçeve koşullarına ihtiyaçları var.” dedi. Clean Energy Wire

Diğer İçerikler