Berlin, 9 Ağustos (Reuters) – Maliye Bakanlığı, Almanya’nın kabinesinin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Berlin’in ülkenin 2045 yılına kadar net sıfır olmasına yardımcı olmak için sübvansiyonları artırdığı sırada, gelecek yıl yeşil yatırımlar 2023 hedefine göre% 60.2 artışla 57.6 milyar avro ayırmayı kabul ettiğini söyledi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, gelecek yılki İklim ve Dönüşüm Fonu’nun aslan payının, 2024 yılında yenileme ve yeni inşaatlardaki sübvansiyonlar için 18.9 milyar avro ile Almanya’nın inşaat sektörüne gideceği belirtildi.

Yenilenebilir enerji sübvansiyonları yaklaşık 12,6 milyar avro olurken, 4,7 milyar avro ülkenin e-mobilite şarj altyapısını genişletmeye gidecek.

Almanya, ülkenin Çin ithalatına olan bağımlılığını azaltmak için, gelecek yıl 4,1 milyar avroluk sübvansiyonlarla güneş enerjisi bileşenleri gibi hammadde ve dönüşüm teknolojisi için yerel üretim kapasitesini geliştirmeyi hedefliyor.

Bakanlık, Alman KTF’sinde adlandırılan ekonominin yeşil geçişini ilerletmek için ek bir bütçe olan İklim ve Dönüşüm Fonu’na yapılan toplam yatırımların 2024 ve 2027 yılları arasında 212 milyar avroya ulaşacağını da sözlerine ekledi.

Fon kısmen artan ulusal CO2 fiyatlandırmasından ve Avrupa emisyon ticaretinin sırasıyla 10,93 milyar avro ve 8,19 milyar avro gelir beklenmesinden finanse edilecek.

İki hükümet kaynağı Reuters’e verdiği demeçte, Almanya’nın CO2 fiyatlarını  ton başına 10 avrodan 40 avroya çıkarmayı planladığını söyledi. Bu, endüstri hesaplamalarına göre, benzin ve dizel fiyatlarını litre başına yaklaşık dört sent artıracak.

Kaynak : REUTERS

Diğer İçerikler