Almanya hükümeti, enerji kaynağı olarak daha fazla hidrojen kullanma eğiliminin geçen yıldan bu yana iyi bir ilerleme kaydettiğini, ancak üretim kapasitesini, ithalatı ve pazar uygulamalarını genişletmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Hükümet, kabine toplantısından sonraki basın açıklamasında, “Hidrojen teknolojilerinin devam eden pazar artışı ve yeterli ithalat hacminin mevcudiyeti, mevcut her güçle çalışmamız gereken iki belirleyici kaldıraçtır” ifadelerine yer veridi.

Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, 62 hidrojen projesi için yaklaşık 8 milyar Euro (9,4 milyar $) finansman desteği sağlandığını ve bunun yaklaşık 2 milyar Euro’sunun çelik üreticilerine gideceğini söyledi.

Almanya, Thyssenkrupp’un yan kuruluşu Uhde tarafından yönetilen elektrolizör üretiminde %20’lik bir küresel pazar payına sahiptir.

Bakan Andreas Scheuer, Ulaştırma Bakanlığının Almanya’da hidrojen kullanacak yakıt hücresi üretimini geliştirmek için araştırma ve pazarlama için 1,3 milyar avro ayırdığını söyledi. Kalkınma Bakanı Gerd Mueller ise, denizaşırı hidrojen üretiminin endüstriyel ölçekte beş yıl içinde hazır hale gelmesi gerektiğini belirtti. Reuters

Diğer İçerikler