Talep ve arzı dengelemek için çeşitli seçenekler mevcuttur. Bölgeler arasında daha fazla enerji alınıp satılabilir, ancak bu seçenek, bazı ülkeler için sınırlı olabilir. İkinci seçenek ise depolama. Pil kullanımı artıyor, ancak hala çok sınırlı. “Power-to-X” ise buna bir çözüm getirecek.

Power-to-X, hidrojen, sentetik metan, amonyak veya metanol gibi sıvı yakıtlar üretmek için elektrik kullanır. Power-to-X teknolojisi yeni olmasa da, son yıllarda kullanımı arttı ve klasik depolama arbitrajını kolaylaştırarak farklı olanaklar sundu. Ayrıca yenilenebilir dağıtım genişledikçe, Power-to-X diğer sektörlerin karbonlarını azaltma potansiyeline sahip. Büyük miktarda düşük karbonlu fazla elektriğe sahip olma ihtimali, son yıllarda bu konsepte ilgiyi artırdı.

Hidrojen üretimi için Power-to-X, bazı fırsatlar yaratıyor. Hidrojen nispeten düşük konsantrasyonlarda doğal gazla harmanlanabilir ve mevcut altyapı içinde küçük operasyonel değişikliklerle taşınabilir. Bazı durumlarda çok yüksek yüzdelerde harmanlanabilir. Sentetik metan için ise Power-to-X, mevcut doğal gaz dağıtım ve depolama altyapısının kullanılmasına olanak tanır, çünkü gaz, doğal gaz boru hattı sistemlerinde veya yeraltında uzun süre depolanabilir. Son olarak, gaz ya da sıvı enerji taşıyıcılarının üretimi için Power-to-X, sektör birleşmesini kolaylaştırır. Örneğin, havacılık, demir ve çelik üretimi veya kimyasal ve petrokimya hammaddelerinde olduğu gibi elektriğin uygulanabilir olmadığı veya uygun olmadığı durumlarda sektör eşleşmesinde yardımcı olabilir.

Kaynak: “Power-To-X in The German Experience: Another in The List of Growing Energy Transition Strategies”, Forbes

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler