Alman çelik devi Salzgitter, rüzgâr enerjisi ve yeşil hidrojen yardımıyla neredeyse “karbonsuz” üretime ulaşmak için yeni bir proje başlattı. Şirket, endüstriyel gaz firması Linde ve E.ON yan kuruluşu Avacon ile ortaklaşa, rüzgar enerjisiyle çalışan yeşil bir hidrojen fabrikasını devreye aldı. Böylece Hidrojen, demir cevherini eritmek için gerekli karbonun yerini alacak.

Çelik şirketi, saatte yaklaşık 450 metreküp hidrojen üretecek iki adet Siemens 1,25 MW elektrolizör kurarken, Avacon sahada toplam 30 MW’lık bir üretimle yeni inşa edilmiş yedi rüzgâr türbini işletiyor. Bu, şirketin üç yüksek fırını doğrudan indirgeme tesisleri ve elektrik alternatiflerinin bir kombinasyonu ile değiştirme planının bir parçası.

Şirket, çelik üretimini bu şekilde dönüştürmenin, ilgili karbondioksit emisyonlarını 2050 yılına kadar yaklaşık %95 oranında azaltabileceğini tahmin ediyor. Aşağı Saksonya Ekonomik İşler, Çalışma ve Ulaştırma ve Dijital İşler Bakanı Dr. Bernd Althusmann, “İklim hedefi açısından, çelik üretiminin yeşil hidrojen yardımıyla karbondan arındırılması, Almanya’nın çelik endüstrisi için bir kilometre taşını temsil ediyor.” dedi. Energy Live News

Diğer İçerikler