Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan’ın Avrupa’ya enerji tedariki konusunda sorumluluk bilincini ortaya koyduğunu belirterek, Avrupa’nın daha fazla gaza ihtiyaç duyması nedeniyle gaz üretimini artırmaya yatırım yaptıklarını söyledi.

İlham Aliyev, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen “15. Petersberg İklim Diyaloğu Toplantısı”nın ikinci gününde yaptığı konuşmada, Azerbaycan’ın uluslararası kurum ve kuruluşlarda aktif rol alan bir ülke olduğunu belirtti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Biz köprüler inşa etmek ve barışı güçlendirmek için çaba gösteren bir ulusuz ve bu çabamızı her zaman devam ettiriyoruz.” dedi.

Azerbaycan’ın birkaç yıldır çok önemli uluslararası başarılara imza attığını vurgulayan Aliyev, şöyle devam etti:

“Birçok Avrupa ülkesiyle ilişkilerimiz başarılı şekilde yürütülüyor. Avrupa Birliği’nin (AB) 9 üyesiyle Azerbaycan stratejik işbirliği alanında anlaşma ve deklarasyonlar imzalamıştır. Bu uluslararası bağlantılar bize dayanışmayı güçlendirme imkanı verecektir. İhtiyacımız olan da budur. Finansmana ihtiyacımız var, dayanışmaya ihtiyacımız var ve ortak sorumluluğa ihtiyacımız var.”

“Yıllık 12 milyar metreküp doğal gazımız doğrudan AB’ye gidiyor”

Azerbaycan’ın COP29’un ev sahibi ülkesi olarak seçildiğinden beri bazı medya gruplarının, ülkesinin zengin gaz ve petrol yataklarına odaklandığını anlatan Aliyev, şu ifadeleri kullandı:

“Medyanın odak noktası, bu kadar petrol ve gaz zengini olan ülkenin COP Başkanı olmasıyla ilgili. Ama ne yapalım? Allah bize petrol ve gaz nimetlerini verdiyse bizim suçumuz mu? Biz burada ülkemizde istihdamın artırılması ve fakirliğin azaltılması için kullanıyoruz. Petrol ve gazı her zaman sürdürebilir şekilde kullanıyoruz.”

Aliyev, Avrupa piyasalarında Azerbaycan’ın petrol ve gazına ihtiyacın devam edeceğine işaret ederek, ülkesinin Avrupa ile enerji alanında stratejik ortaklıklar deklarasyonu imzaladığını dile getirdi.

Azerbaycan’ın Avrupa ülkelerine doğal gaz ve petrol tedarikinin giderek arttığını vurgulayan Aliyev, şunları kaydetti:

“Avrupa Komisyonu bizden talep etti ve biz de bunu uygun gördük. Yıllık 12 milyar metreküp doğal gazımız doğrudan AB’ye gidiyor. 2027’ye kadar bu anlaşma devam edecek. AB’ye satışımız 20 milyar metreküpe ulaşacak. Azerbaycan’ın sorumluluk bilincini çok güzel şekilde ortaya koyuyor. Tabii ki gaz üretimimizi artırmak için yatırım yapıyoruz ama bunun sebebi, Avrupa’nın daha fazla gaza ihtiyaç duyması.”

Kaynak: AA

Diğer İçerikler