Mersin’de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci Güç Ünitesi’nde başlatma ve ayarlama çalışmaları başladı. Başlatma ve ayarlama çalışmaları NGS güç ünitesi inşaatının son aşamasını teşkil ediyor.

Akkuyu’da inşaat sahasına çalışma ziyaretinde bulunan Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev, çalışmaların gidişatı hakkında bilgi aldı.

İncelemelerin ardından Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, projenin uygulanmasına ilişkin temel hususları ayrıntılı olarak ele almak üzere AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva ve diğer proje yöneticileriyle bir araya geldi.

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, 1’inci Ünite’de çalışmaların gidişatına ilişkin şunları söyledi: “Nükleer ada alanında işler takvime uygun ilerliyor. Bu yıl bütün sistemleri kontrol edeceğiz, bunlar arasında ilk çevrim sistemleri de yer alıyor. Hidrolik testleri gerçekleştireceğiz ve yakıt simülatörlerini reaktöre yükleyeceğiz. Akkuyu NGS 1’inci Ünitesinin önümüzdeki yıl Türkiye enerji sistemine dahil olması için elimizden geleni yapıyoruz. Bütün çabalarımız ve Türk şirketlerinin çalışmaları buna yönelik olarak devam ediyor. Projede birçok Türk şirketi yer alarak büyük bir profesyonellik ve bir o kadar da başarılı mobilizasyon gösteriyorlar.”

 

Başlatma ve ayarlama çalışmaları NGS güç ünitesi inşaatının son aşamasını teşkil ediyor. Bu aşama, santralin güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayarlama, kontrol ve test işlemlerini kapsıyor. Başlatma ve ayarlama işlemlerinin bir diğer önemli amacını da çeşitli sistem ve ekipmanların işletmeye alınmasından önce tasarım parametrelerine ulaşmak oluşturuyor.

Akkuyu NGS uzmanları bu çalışmalar kapsamında yakıt depolama havuzunun hidrolik testlerini gerçekleştirdi. Uzmanlar halihazırda reaktöre yakıt yükleme ve boşaltma işlemlerinde kullanılacak yeniden yükleme makinesinin montajını yapıyor.

Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan açıklamaya göre ana sirkülasyon pompa ünitelerinin elektrik motorlarının montajı devam ediyor.

Kısa süre içinde muhafaza öngerme sisteminin çelik halatlarını germek için önemli bir operasyon gerçekleştirilecek.

Kaynak: BLOOMBERG

Diğer İçerikler