Nükleer Düzenleme Kurumunun ilk reaktörün işletmeye alınmasına yönelik gerekli izni verdiği Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde tam teşekküllü denemelere başlanacak.

Akkuyu Nükleer AŞ Üretim ve İnşaat Organizasyon Direktörü Denis Sezemin, ilk reaktörün işletmeye alınması için Nükleer Düzenleme Kurumunca (NDK) gerekli iznin verildiği Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) tam kapsamlı ayarlama ve çalıştırma aşamalarına geçeceklerini belirtti.

Sezemin, Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı süren Türkiye’nin ilk nükleer enerji santralinde yürütülen çalışmaları AA muhabirine anlattı.

NDK’nin, santralin ilk reaktörünün işletmeye alınması için gerekli izni vermesine değinen Sezemin, “Bu durum ‘Hem Türkiye hem de uluslararası mevzuat açısından her şeyi doğru yaptık’ demektir.” ifadesini kullandı.

Sezemin, önemli aşamadan geçildiğini vurgulayarak “Bu izin, bize tam kapsamlı ayarlama ve çalıştırma aşamalarına başlama imkanı veriyor. Bu da üniteyi devreye almadan önce çok önemli bir işlem. Teknolojik ekipmanların denenmesi ve bu çalışmalar sonucunda santralin devreye alma işlemine hazır oluşu tespit edilmiş olacak.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler