Akkuyu Nükleer AŞ İnşaat Müdür Yardımcısı Dmitry Romanets, Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk ünitesinde inşaat çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Romanets, Türkiye ve Rusya arasındaki hükümetler arası anlaşmaya göre, ilk güç ünitesi için inşaat lisansı alındıktan 7 sene sonra ünitenin elektrik üretimine başlaması gerektiğini söyledi.

İnşaat kurulum sürelerini kısaltmaya çalıştıklarına işaret eden Romanets, şu ifadeleri kullandı:”Bu yıl birinci güç ünitesinin işletmeye alınması anlamında çok önemli bir adım atıldı. Bu yıl ilk kez nükleer yakıt sahaya sevk edildi. Bunun akabinde Türkiye nükleer tesis sahibi ülkeler sıralamasına girmekle birlikte, nükleer ülkeler haritasında yeni bir nokta oldu. Yakıtın getirilmesi bir nükleer güç ünitesinin işletmeye alınmasındaki ilk önemli aşamadır.”

Romanets, Akkuyu NGS inşaatı sırasında yeni bir sektör oluştuğuna işaret ederek, Türk üreticilerin, nükleer santrallerin ihtiyacı olan malzemeleri sadece Türkiye’de tedarik için değil aynı zamanda yurt dışına ihraç etmek için de üretebilir konuma geldiğini kaydetti.

Nükleer tesiste üretilen enerjinin istikrarlı, temiz ve çevre dostu olduğunu aktaran Romanets, “Bu önemli hususlar dikkate alındığında Türkiye’nin ikinci ve üçüncü nükleer santrale de ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Elbette, bu benim kişisel görüşümdür. Türkiye’de ikinci ve üçüncü santralleri de bizim inşa etmemizi isterim.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler