Havayolu şirketleri ve uçak üreticileri, hükümetler ve sivil toplumdan uçakların karbon emisyonları üzerindeki etkisi dolayısıyla ciddi eleştiriler alıyorlar. Bu konuda özellikle Airbus ve Boeing’in dekarbonizasyon faaliyetleri göze çarpıyor.

Airbus, 2035 yılında dünyanın ilk sıfır emisyonlu yolcu uçağını üretecek.

Airbus’ın Avrupalı rakibi Boeing, geçtiğimiz günlerde hidrojen enerjisini uçaklarda ana yakıt olarak kullanmak için üzerinde çalıştığı üç farklı planı olduğunu açıklamıştı.

Airbus CEO’su Faury: “ticari yolcu taşımacılığı için tarihi bir dönemden geçiyoruz, biz bu süreçte lider bir rol oynamak istiyoruz” dedi. Faury; “hidrojenin uçak yakıtı olarak kullanılmasının havacılığın iklim değişimi ve sera gazları üzerindeki etkisini büyük ölçüde değiştireceğine inanıyoruz” dedi. Havacılık sektörü, 2050’e kadar emisyon oranlarını 2005 seviyesine çekmeyi hedefliyor. Bunu yapabilmek için sektörün, petrol ve diğer fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltması gerekiyor.  Bu doğrultuda Airbus’tan yapılan açıklamada, hidrojen enerjisinin uçak yakıtı olarak kullanılması ile havacılık sektörünün yarattığı emisyonun kısa vadede en az %50 azalacağı ifade edildi. CNN

Diğer İçerikler