Proje ortakları olan RWE, Shell, Gasunie ve Equinor, şirketlerin AquaSector projesinde iş birliğini güçlendirmek için bir niyet mektubu (LOI) imzaladılar. Bu iyi niyet mektubu, ilk büyük ölçekli Alman açık deniz hidrojen parkının vizyonuyla ilgili. Proje, Almanya’da denizde hidrojen üretiminin yeşil hidrojen üretimi için verimli, ucuz ve sürdürülebilir bir seçenek olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

AquaSector’un bir parçası olarak, denizde yılda 20 000 ton’a kadar yeşil hidrojenin üretileceği yaklaşık 300 MW elektrolizör kapasitesinin kurulması planlanmaktadır. Yeşil hidrojen, 2028’den itibaren AquaDuctus adlı bir taşıma hattı aracılığıyla Alman Kuzey Denizi’nde bulunan Heligoland’a taşınacak.

Ortaklar ayrıca AquaSector projesini AquaVentus’un 2035 yılına kadar 10 GW’a kadar elektroliz kapasitesi kurma ve üretilen yeşil hidrojeni genişletilmiş bir hat üzerinden Alman anakarasına taşıma vizyonunu gerçekleştirmek için bir ‘kavram kanıtı'(ilke kanıtı) olarak görüyorlar.

Üretilen elektriğin taşınmasıyla karşılaştırıldığında, hidrojenin denizde üretilmesi ve bir hat üzerinden taşınması önemli ekonomik avantajlar sağlayabilir. Boru hattı, aksi takdirde inşa edilmesi gereken beş yüksek voltajlı doğru akım (HVDC) elektrik bağlantısının yerini alabilir. Hat, büyük miktarlarda enerjinin taşınması için açık ara en uygun maliyetli seçenektir.

AquaVentus proje ailesinin bir parçası olarak ortaklar, Almanya ve Avrupa’daki enerji arzının karbondan arındırılmasına katkıda bulunmak istiyor. AquaSector, Alman ve Avrupa hidrojen stratejisinin uygulanmasında önemli bir kilometre taşı olacak. World-Energy

Diğer İçerikler