Avrupa Birliği (AB), ABD ve Çin gibi ülkelerin yeşil sanayiye yoğun sübvansiyonları karşısında kendi şirketlerini korumaya yönelik planını hazırladı.
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’nın net sıfır emisyon alanındaki sanayisinin rekabet gücünü artırmak ve iklim dostu dönüşümü desteklemek için hazırladıkları Avrupa Yeşil Mutabakat Sanayi Planı’nı tanıttı.
Planın, AB kamu destek kurallarının gevşetilmesi, mevcut AB fonlarının yeniden yönlendirilmesi, yeşil projelere onayların hızlandırılması, çalışanların becerilerinin bu alanlara yönlendirilmesi ve kritik ham maddelerde arz güvenliğini sağlamak amacıyla yeni ticaret anlaşmaları yapılmasını içerdiği anlatan von der Leyen, ner sıfır ekonominin nerede yer alacağının çok önemli olduğunu ve net sıfır sanayinin önemli bir parçası olmak istediklerini belirtti.
Rusya’ya fosil yakıtlardaki bağımlılığı azaltmak ve yenilenebilir yatırımları artırmak üzere geçen yılın mayıs ayında ” RepowerEU” planı hazırladıklarını anımsatan von der Leyen, 2022’de Avrupa’da yenilenebilir enerji kurulumunu iki kat artırdıklarını ve ilk defa yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriğin doğal gazı geride bıraktığını vurguladı.
Von der Leyen, ABD, Çin, Japonya, Hindistan, İngiltere ve Kanada gibi büyük ekonomilerin net sıfır sanayi yatırımlarını hızlandırdıklarını anımsatarak, AB’nin net sıfır sanayide hem küresel hem de kendi içerisinde eşit şartlar altında rekabet edebilmesi gerektiğini söyledi.
Sanayi planlarının dört ana unsuru olduğuna işaret eden von der Leyen, bunların net sıfır sanayiye yönelik elverişli düzenleyici ortam kurulması, ulusal ve AB finansmanı sağlanması, yeşil dönüşüme uygun becerilerin geliştirilmesi ve ticaret anlaşmaları olduğunu ifade etti. BloombergHT

Diğer İçerikler