Akaryakıtın en büyük ithalatçıları olan Çin, Japonya ve Güney Kore’ye ABD’nin sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatı, yoğun sanayileşmiş bölgenin COVID-19 salgınından kurtulmasıyla son aylarda rekor seviyelere yükseldi.

Suudi Arabistan gibi ağır sikletleri başka alıcılar bulmaya zorlayan ABD petrol ihracatındaki artışta olduğu gibi, Başkan Donald Trump yönetimi tarafından Özgürlük Gazı olarak adlandırılan şey de küresel enerji akışlarını değiştiriyor ve Asya’daki kilit pazarlarda sessiz bir şekilde hakimiyet kazanıyor.

Şekil 1- ABD’nin Asya’ya LNG ihracatı

ABD bu yıl dünyanın üçüncü en büyük ekonomisinin (Japonya) ana tedarikçisi olan Katar ile mücadele ediyor. Bu, ABD LNG’sinin, ısıtma birimi bazında Katar gazından yaklaşık %40 daha pahalı olmasına rağmen gerçekleşiyor. Ve daha fazla gaz yolda. Bir kaynağa göre, doğalgazın yurtdışına gönderilmeden önce -160 C’ye (-260 F) soğutulduğu ABD’deki ihracat terminallerine doğal gaz akışı, çarşamba günü 11,8 milyar kübik feet (334 milyon metreküp) olarak gerçekleşti. Bu günlük bir rekor ve mart ayında kaydedilen günlük ortalama 10,8 milyar fit küpten daha yüksek.

ABD’den Japonya, Çin ve Güney Kore’ye yapılan LNG sevkiyatları şubat ayında 3,2 milyon ton olarak gerçekleşti; bu, son artıştan önceki en yüksek aylık seviyelerin neredeyse iki buçuk katı.

ABD’nin daha fazla ihracat yapacağı gaz arzı var, bu nedenle daha fazla ihracat yapıyor ve Kuzeydoğu Asya’da talep görece güçlü. Eikon verilerine göre, ABD LNG’sinin Asya’ya mart ayı sevkiyatları sıcak hava nedeniyle yavaşlarken, yine de ayın tipik seviyelerinin oldukça üzerinde.

Tecrübeli bir gaz endüstrisi uzmanı “Amerikan projelerinin artık maliyetlerini gözden geçirmesi gerekeceğini düşünüyorum. Yeni projeler Katarlılarla rekabet edemeyecek” dedi.

Şekil 2- 2018’den Beri En Büyük LNG İhracatçıları

Kaynak: “U.S. LNG Export Bonanza Reshapes Energy Map in Asia”, Reuters

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler