Biden yönetimi, inovasyonu hızlandırmayı ve yaşamı değiştiren ürünleri piyasaya sürmeyi amaçlayan Energy Earthshots Girişimi’ni teşvik ediyor. Bu girişim, mevcut sistemi kalıcı olarak yeşil enerjiye çevirerek elektriğin üretilme ve tüketilme şeklini kökten değiştirebilecek “uzun vadeli enerji depolamasını” içeriyor.

Veri merkezleri gibi yoğun enerji kullanıcıları net sıfır hedeflerine ulaşmak istiyorsa, işletmelerini yenilenebilir enerjiye dayalı çalıştırmaları gerekiyor. Ancak güneş her zaman parlamaz ve rüzgar her zaman esmez. Bu nedenle uzun süreli enerji depolama hayati önem taşımaktadır. Ancak mevcut enerji depolama sistemlerinin çoğu birkaç saatlik yedekleme sağlamaktadır.

Energy Internet Corporation’ın (EIC) CEO’su Shankar Ramamurthy, “Ucuz ve uzun süreli enerji depolama olmadan, asla gerçek sıfır hedefine ulaşamayız. Uzun süreli depolama kullanan, tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışan 7-24 operasyona sahip olmak çok önemli. Sistemlerimizin ve mühendisliğin maliyetlerini iyi biliyoruz. Tasarım uzmanlığı son derece ilerlemiştir.” diyor.

Amaç, günümüzde öne çıkan kısa vadeli lityum-iyon bataryalardan “daha pahalıya mal olmayacak uzun vadeli uygun depolama” sağlamaktır. Bataryalar birden çok kez şarj edilip boşaltılabilir, ancak sonunda yıpranmaktadırlar. Bir çözüm olarak fazla yenilenebilir enerjiyi basınçlı hava olarak depolayan izotermal Sıkıştırılmış Hava Enerji Depolaması kullanılabilir. EIC, bu teknolojinin en yaygın uzun vadeli depolama biçimi olan pompaj depolamalı hidroelektrikten daha üstün olduğunu söylüyor. Yeni pompaj depolamalı hidroelektrik santrallerinin inşası milyarlarca dolara mal olurken, basınçlı hava enerji depolaması daha pratik.

Depolama sistemlerinin birçok türü vardır. Günümüzde geçerli olanlar bataryalardır. Kısa vadeli ihtiyaçlar için kullanışlı olan hızlı tepki veren volanlar da bir çözüm olarak verilebilir. Ayrıca termal ısı enerji depolama ve kinetik enerjiden yararlanan mekanik depolama var. Bu arada bir diğer çözüm olarak da hidrojen var.

Beyaz Saray’ın 2035 yılına kadar %100 temiz enerji kullanma ve yüzyılın ortasına kadar karbon nötr olma hedefi olduğu düşünüldüğünde, uygun maliyetli ve güvenilir uzun süreli depolama geliştirme zorunluluğu hiç bu kadar büyük olmamıştı. Uzun vadeli depolamaya gelince, Biden yönetimi, ölçek ekonomileri inşa edildiğinden yüzde 90’lık bir fiyat düşüşü ön görüyor. Bu gerçekleşirse, ülke yalnızca iklim değişikliği zorluklarını aşmakla kalmaz, aynı zamanda enerji santralleri ve iletim hatlarındaki sermaye yoğun harcamaları da azaltabilir.

Kaynak: “For The U.S. To Become Carbon Neutral, Long-Term Energy Storage Is A Must”, Forbes

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler