Exxon Mobil Corp ve Chevron Corp dahil olmak üzere petrol ve gaz şirketlerini temsil eden endüstri grubu iklim değişikliği riskini azaltmak için önlem olarak karbon fiyatını desteklediğini açıkladı. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) petrol ve gaz ticaret grubu, muhabirlerle yaptığı bir görüşmede, ekonomi ölçeğinde çözümler yürütmek için bir karbon fiyatı politikasını onayladığını söyledi.

API Başkanı Mike Sommers, grubun iklim değişikliği risklerini ele almaya yönelik yeni planını duyuran çağrıda, “Belirli bir fiyatı değil,  API’nın belirli prensipleri savunacağı bir çerçevedir.” dedi.


API, iklim odaklı Biden yönetiminin iktidara gelmesiyle birlikte, iklim ve karbon konusuna ilişkin söyleminin bir kısmını değiştirmeye başladı. Yine de Sommers, sektörün önümüzdeki 15 yıl içinde net sıfır petrol emisyonuna ulaşacağını taahhüt etmedi.

Başkan Joe Biden’in yönetimi, iklim değişikliği konusunda dünya liderlerini bir araya getirmeyi planladığı tarih olan 22 Nisan’a kadar Paris iklim anlaşması taahhütleri doğrultusunda 2030 için yeni bir ekonomi çerçevesinde emisyon azaltma hedefini açıklayacak.

Bazı Cumhuriyetçiler API’nin bir karbon fiyatına dahil olmasına karşı çıktılar. ABD Temsilcisi Louisiana Temsilcisi Garret Graves, “Radikal solu yatıştırmak için bir kaçış yaklaşımı değil, maliyetleri düşüren ve istihdam yaratan Amerikan inovasyonuna, kaynaklarına ve ustalığına dayanan ciddi Amerikan çözümlerine ihtiyacımız var” dedi. Graves, bir karbon vergisinin tüm Amerikalılar için gıdadan yakıta kadar her şeyin maliyetini artıracağını söyledi. Reuters

Diğer İçerikler