ABD Dışişleri Bakanlığı Nükleer Enerji Kıdemli Danışmanı Friedman, “Büyük projeler, otoyollar inşa etmede önemli deneyime sahip Türk şirketleri, bu beceriyi Türkiye sonrasında diğer ülkelerde nükleer inşaat projeleri yapmak için kullanabilir.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Nükleer Enerji Kıdemli Danışmanı Justin Friedman, küçük modüler nükleer reaktör inşaatlarında Türk şirketlerinin önemli rol oynayabileceğini belirterek, “Büyük projeler, otoyollar, köprüler inşa etme konusunda önemli deneyime sahip Türk şirketleri, bu beceriyi önce Türkiye’de sonra diğer ülkelerde nükleer inşaat projeleri yapmak için kullanabilir. Burada büyük bir fırsat var.” dedi.

Friedman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük nükleer reaktörlerin tasarım gereği kolay işletilebildiğini ve daha ucuza mal edildiğini söyledi.

Söz konusu reaktörlerin kapasitesinin 70 ile 300 megavat arasında değişiklik gösterdiğini belirten Friedman, bu reaktörlerin karbon emisyonu yüksek kömür santrallerinin yerine kullanılabileceğini dile getirdi.

Friedman, dünyada küçük nükleer reaktörlerin geliştirilmesine büyük ilgi gösterildiğine dikkati çekerek, “Kömürle çalışan elektrik santrali nükleer reaktörlerle değiştirildiğinde karbon emisyonları sıfırlanıyor. Ayrıca mevcut elektrik şebekesi bağlantılarından faydalanabilir ve yatırımınızdan tasarruf edebilirsiniz. Kömür santralinde çalışanlar çoğunlukla aynı becerileri küçük ölçekli nükleer reaktörde de kullanabilir.” diye konuştu. Anadolu Ajansı

Diğer İçerikler