Avrupa Birliği’nin (AB), rüzgar ve güneşten elektrik üretiminin rekor seviyede büyümesiyle Rusya-Ukrayna savaşı sırasında 11 milyar euroluk doğalgaz maliyetinden kaçındığı, bu dönemde fosil gaz ithalatına 82 milyar euro harcandığı hesaplandı.

Londra merkezli düşünce kuruluşları E3G ve Ember tarafından yapılan analize göre, rüzgar ve güneş enerjisi geçen yıl Mart-Eylül döneminde AB elektrik üretiminin yüzde 21’ini oluştururken, bu yılın aynı döneminde yüzde 24’ünü oluşturdu ve bu kaynaklardan 345 teravatsaat elektrik üretildi. Bu üretim geçen yılın aynı dönemindeki üretime göre 39 teravatsaatlik rekor artış gösterdi.

İspanya elektrik üretiminin yüzde 35’ini, İtalya yüzde 20’sini, Polonya yüzde 17’sini ve Fransa yüzde 14’ünü rüzgar ve güneşten sağlayarak rekor kırdı.

AB’nin söz konusu dönemde rüzgar ve güneşten elektrik üretimindeki rekor artış, 11 milyar euro maliyeti olan 8 milyar metreküp ilave fosil gaz ihtiyacının önüne geçti. Aynı dönemde AB’de fosil gaz ithalatına 82 milyar euro harcandığı hesaplandı. Doğalgazın bu dönemde elektrik üretimindeki payı yüzde 20 oldu. BloombergHT

Diğer İçerikler