ABD Hazine Bakanlığı, bazı Batılı ülkeler tarafından Rus petrolüne uygulanan tavan fiyat uygulamasını ihlal eden dört şirkete yaptırım kararını açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamaya göre, karar, Rusya’ya ait olduğu belirtilen Liberya menşeli bir şirket ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli 3 firmayı kapsıyor.

ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson, yaptığı açıklamada, “Rusya’nın en üst düzey enerji yetkilisi, koalisyonun tavan fiyat kısıtlamasının ve yaptırımlarımızın Rusya petrolündeki indirimlerin genişletilmesine yol açtığını ve Kremlin’in yasa dışı savaş için kullandığı geliri azalttığını itiraf etti” ifadelerini kullandı.

Nelson, Rus petrolünün tavan fiyat uygulamasını ihlal eden gemilere karşı alınan yaptırım kararının, tavan fiyat ihlallerine karşı tedbirlerin süreceğine dair uyarı niteliğinde olduğunu söyledi.

Bakanlık açıklamasında, ABD’nin, Rusya menşeli ham petrol ve petrol ürünlerinin ithalatını yasaklama kararı alan G7 ülkeleri, Avrupa Birliği ve Avustralya’nın dahil olduğu ve “tavan fiyat koalisyonu” olarak adlandırılan uluslararası koalisyonun üyesi olduğu vurgulandı.

Kaynak: BLOOMBERG

Diğer İçerikler