Richmond, Virginia merkezli Dominion Energy, ABD’deki ilk Jones Yasasına uygun nitelikli açık deniz rüzgar türbini kurulum gemisi olan Charybdis’i inşa ediyor.

Danimarka rüzgar devi Ørsted ve Boston merkezli elektrik şirketi Eversource bugün Charybdis’i Kuzeydoğu’da planladıkları açık deniz rüzgar çiftliklerinden ikisi olan Revolution Wind ve Sunrise Wind’in inşası için kiralayacaklarını duyurdu.

Jones yasası ABD limanları arasında sevk edilecek malların ABD vatandaşı ya da daimî sakinleri tarafından inşa olunan ve işletilen gemilerde taşınmasını gerektiren bir ABD federal yasasıdır.

472 metrelik, 500 milyon dolarlık Charybdis , Batı Körfez kıyısındaki Brownsville, Teksas’ta, küresel denizcilik gemisi üreticisi Keppel AmFELS’in tersanesinde 14.000 ton ABD kaynaklı çelikten inşa ediliyor. İnşa sürecinde bin ABD’li işçi istihdam edilecek.

Charybdis 12 megavat veya daha büyük kadar rüzgar türbinlerinin kurulumunu yapabilecek. Ayrıca türbin temellerini de kurabilecektir. 2023’ün sonlarında hazır olması bekleniyor.

Devlet düzenleyici onayına tabi olan gemi, Dominion Energy’nin 2026’da tamamlanması beklenen Virginia Beach kıyılarındaki 2,6 gigawatt’lık Sahil Virginia Açık Deniz Rüzgarı projesinin inşasını da destekleyebilecek.

Ørsted Offshore Kuzey Amerika İcra Kurulu Başkanı David Hardy “Jones Yasasına uygun bir kurulum gemisi, ABD açık deniz rüzgar endüstrisinin gelişimi için bir oyun değiştiricidir . Bu yatırım, sadece Kuzeydoğu için değil, aynı zamanda güney eyaletleri için de açık deniz rüzgarının ekonomik faydalarından yararlanmamızı sağlayacaktır. Bu tarihi dönüm noktasında Dominion Energy ve Eversource ile ortak olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi. Electrek

Diğer İçerikler