Enerji-iklim tartışması devam ederken, en çok dikkat çeken şeylerden biri bu bunaltıcı yaz mevsiminde gerçekleşiyor. Bir kez daha, ABD doğal gazının muazzam enerji talebi için inkar edilemez bir şekilde gerekli olduğu kanıtlanıyor.

Birincisi, çok büyük rakamlar: doğal gaz, elektrik üretim kapasitesinin %45’ini, fiili elektrik üretiminin %40’ını ve enerji arzının %33’ünü oluşturuyor. Ancak gelecekte, doğal gaza olan bağlılık, özellikle gazın nispeten düşük maliyetli kalması beklendiğinden, bazılarının düşündüğünden çok daha yüksek olabilir.

Gerçek şu ki, kömür ve nükleer santraller emekliye ayrılıyor, bu yüzden Amerika’nın elektriği için giderek daha fazla “sadece gaz, sadece yenilenebilir” yolunda ilerlenmektedir.

Sorun şu ki, rüzgar ve güneş doğal olarak kesintili, çoğu zaman kullanılamıyor ve genellikle gaz üretiminin kendisi tarafından destekleniyor. Yenilenebilir enerjilerin coğrafyaya bağlı olduğu (yani, rüzgarlı Teksas’ın ABD rüzgar enerjisine ve güneşli Kaliforniya’nın ABD güneş enerjisine hakim olduğu) da ayrı bir gerçek. Bu, iklim değişikliğiyle mücadele için daha fazla “elektrifikasyon” hedefin de ihtiyaç duyulan güvenilir elektriği sağlamada gazı daha önemli hale getiriyor.

Yalnızca geçen yıl boyunca, elektrik güvenilirliği ve fiyatlandırma sorunları en büyük iki eyalet olan Kaliforniya ve Teksas’ı ciddi şekilde rahatsız etti. Uzmanlar, bu tür başarısızlıkların daha fazla elektrifikasyon için halk desteğini aşındırabileceği konusunda bizi uyarıyor, çünkü bunun düşük maliyetli, güvenilir bir güçle karşılanması gerekiyor, aksi takdirde Amerikalılar bunu desteklemeyecektir. Örnek vermek gerekirse, Teksas’taki ERCOT yetkilileri, sadece birkaç hafta önce yaşanan en son Teksas elektrik krizinin bir nedeni olarak rüzgarın beklendiği kadar fazla kapasite üretmemesini açıklamışlardı.

Gerçekten de, ısınan bir dünya aynı zamanda bariz olandan çok daha fazlasını gerektirecek. her yıl 18.000 ısıya bağlı erken Amerikan ölümünü önleyen klimayı besleyen elektrik artışı gibi.

ABD elektrik talebi son 13 yılda yaklaşık 4.100 terawatt-saatte çoğunlukla sabit kaldı. Ancak şimdi elektrik gereksiniminde büyük bir artış için konumlandırma söz konusu.

Elektrifikasyona geçildiğinde genel tahmin, ABD enerji talebinin önümüzdeki on yıllarda %60-90 ve hatta daha fazla artabileceği yönünde. Ve bu sıcak yaz, doğal gazın gerçekten ne kadar değerli olduğunu kanıtlıyor. Örneğin, gaz fiyatlarındaki önemli bir artış, gaz kullanımındaki artışı hala yavaşlatmadı.

Fiyatların şu anda geçen yılın bu zamanına göre iki katından fazla olmasına rağmen, elektrik sektöründeki ABD gaz talebi, endüstriyel kullanımın da çok yüksek olmasıyla rekorlar kırıyor.

Doğal gazın öneminin en güçlü örneği, onlarca yıldır çok yakında çok farklı olacağı söylenen Batı’da yaşanıyor. Neredeyse yirmi yıldır vergi indirimleri ve yenilenebilir kaynaklara harcanan on milyarlarca (yüzlerce değilse de) dolardan sonra, “yeşil enerji lideri” Kaliforniya hala şaşırtıcı miktarda doğal gaza ihtiyaç duyuyor ( Almanya daha da iyi bir örnek olabilir). Kaliforniya’da, gaz fiyatlarındaki son %33’lük artış , günü kurtarmak için gaz üretiminde yaklaşık %60’lık bir artışla karşılandı. CPUC’nin 2020’den sonra beş gaz santralini çevrimiçi tutmak için oy kullanması aksi yönde gitmiş olsaydı, yıkımı hayal edin.

ABD doğal gazına karşı çıkanların, gerçekte neler olduğuna dair bir iklim uyandırma çağrısına ihtiyaçları var: “ Avrupa’da Gaz O Kadar Kıt ki Kömür Geri Dönüyor .”

ABD Enerji Bakanlığı’ndan alınan verileri kullanarak, gaz ve yenilenebilir kaynaklar arasındaki maliyet karşılaştırmaları sorgulanmalıdır, çünkü bunlar sonuçta iki farklı hizmet türünü karşılaştırmaktadır: %85 hizmete karşı %35 hizmet.

Yine, ABD Enerji Bakanlığı’na göre, doğal gaz “dağıtılabilir” (kapasite faktörleri ~%85), rüzgar ve güneş ise “dağıtılamaz” (kapasite faktörleri ~%35) ve bu nedenle pahalı bir yedek güç maliyeti gerektiriyor.

Yenilenebilir yapının şimdiden beklenmedik ve erken bir muhalefetle karşı karşıya olduğu söylenebilir:“ Güneş Enerjisinin Arazi İhtiyacı Bir Engele Çarpıyor: Çevreciler .”

Bloomberg, üretilen elektrik birimi başına rüzgarın gazdan 370 kat daha fazla arazi gerektirdiğini ve güneş enerjisinin gazdan 140 kat daha fazla araziye ihtiyaç duyduğunu ifade ediyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili bu sorunların birçoğunun, burada ve dünyanın her yerinde inşası devam ettikçe, elbette daha da büyümesi beklenmelidir.

Ohio, kendi topluluklarında zorunlu rüzgar ve güneş enerjisi çiftliklerine karşı savaşan ilçeler ve taban grupları için bir savaş alanı haline geldi; Kaliforniya , San Diego’daki Demokrat, Meclis Üyesi Lorena Gonzalez tarafından yönetilen çatı güneş enerjisine karşı bir hareket bile gördü .

Açık deniz enerji altyapısında büyük deneyime sahip, “Büyük Petrol” ana şirketlerini açık deniz rüzgar gelişimine girmeye zorlayanlar, bunun şimdiden önemli bir maliyet tırmandırıcı olduğunu kanıtlıyor.

Başkan Biden’ın 2030 yılına kadar 30.000 MW’lık açık deniz rüzgar kapasitesi hedefi var. Ancak şu anda 530.000 MW’ın üzerinde gaz kapasitesi ile “yüksek sıcaklıkları yenmeye” devam eden doğal gaz var.

Kaynak: “As U.S. Temperatures Spike, So Does The Need For Natural Gas”, Forbes

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler