Dünyanın en büyük iki karbondioksit salıcısı olan ABD ve Çin, metan emisyonlarını azaltmak, ormanları korumak ve kömürü aşamalı olarak durdurmak da dahil olmak üzere iklim değişikliğiyle mücadelede iş birliğini hızlandıracak bir anlaşmayı duyurdu.

Çerçeve anlaşması, ABD iklim elçisi John Kerry ve Çinli mevkidaşı Xie Zhenhua tarafından İskoçya’daki BM iklim konferansında duyuruldu.

Kerry düzenlediği basın toplantısında, “Birlikte, hırsı artıracak belirli unsurlar da dahil olmak üzere başarılı bir COP26 için desteğimizi belirledik. Şu anda her adım önemli ve önümüzde uzun bir yolculuk var.” ifadelerini kullandı.

Bir tercüman aracılığıyla konuşan Xie, gazetecilere, anlaşmanın Çin’in emisyon azaltma hedeflerini güçlendireceğini ve metan konusunda ulusal plan geliştirilmesinde katkı sağlayacağını söyledi. Ayrıca, her iki ülkenin de ormansızlaşmayı durdurmak için daha fazlasını yapmak istediğini söyledi.

Xie, “Her iki taraf da başarılı bir COP26 sağlamak ve hem iddialı hem de dengeli bir sonucu kolaylaştırmak için birlikte ve diğer taraflarla birlikte çalışacak.” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin ile ABD arasındaki anlaşmayı memnuniyetle karşıladı.

Guterres, Twitter’da “İklim kriziyle mücadele uluslararası iş birliği ve dayanışma gerektiriyor ve bu doğru yönde atılmış önemli bir adım” dedi. Reuters

Diğer İçerikler