ABD Başkanı Joe Biden’ın üst düzey yardımcıları, OPEC ve müttefiklerine, küresel ekonomik toparlanma için bir tehdit olarak gördükleri artan benzin fiyatlarıyla mücadele etmek için petrol üretimini artırmaları için baskı yapıyor.

Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, küresel COVID-19 salgını sonrasında yetersiz ham petrol üretim seviyeleri olduğunu söylediği Suudi Arabistan da dahil olmak üzere dünyanın önde gelen petrol üreticilerini eleştirdi. Bir açıklamada, “Küresel toparlanmanın kritik bir anında bu yeterli değil” dedi.

Amerikan Otomobil Birliği’ne göre, ABD benzin fiyatları, pandeminin seyahat talebini azalttığı geçen yıla göre bir dolardan fazla artışla pompalarda galon başına yaklaşık 3,18 dolardan satılıyor.

Olağandışı açıklama, uluslararası baskıyı artırdı ve yönetim, ekonomi genelinde enflasyon endişelerini körükleyen bir dizi artan fiyatları ve arz darboğazını kontrol altına almaya çalışırken yapıldı.

Uluslararası gösterge Brent ham petrolü, ABD’nin açıklamasını yayınlamasının ardından çarşamba günü yüzde yarım düşüşle varil başına 70 dolar civarında işlem gördü. Bu, temmuz başındaki 77$’ın üzerindeki fiyatlardan daha düşük, ancak yine de yılın başından itibaren yaklaşık üçte birlik bir artışı temsil ediyor.

Japon bankası Mizuho’nun enerji vadeli işlemleri direktörü Robert Yawger yönetimin açıklamasını eleştirdi. “Neden ABD’li üreticilerin üretimi artırmasını sağlamaya çalışmadıklarını bilmiyorum” dedi.

ABD petrol üretimi, pandeminin etkisiyle 2019’da rekor seviyedeki 12,3 milyon varilden (bpd) bu yana günde yaklaşık 11 milyon varille (bpd) durağan bir seyir izliyor.

Temmuz ayında düzenlenen bir toplantıda OPEC+, ağustos ayından başlayarak günlük 5,8 milyon varillik kesintinin geri kalanı aşamalı olarak kaldırılana kadar üretimi ayda 400.000 varil artırmayı kabul etti. OPEC+’ın durumu gözden geçirmek için 1 Eylül’de başka bir toplantı yapması planlanıyor. Reuters

Diğer İçerikler