Biden yönetimi, Sincan özerk bölgesinde zorunlu çalıştırma şartları nedeniyle Çinli Hoshine Silicon şirketinden güneş paneli materyali alımını yasakladı. ABD Ticaret Bakanlığı, Hoshine, diğer üç Çinli şirket ve paramiliter Xinjiang Üretim ve İnşaat Birlikleri’ne (XPCC), Uygurların ve Sincan’daki diğer Müslüman azınlık gruplarının zorla çalıştırılmasına karıştıklarını söyleyerek ihracatı ayrı ayrı kısıtladı.

ABD ekonomik kara listesine eklenen diğer üç şirket arasında Daqo New Energy Corp’un bir birimi olan Xinjiang Daqo New Energy Co; Şanghay merkezli üretim devi East Hope Group’un bir yan kuruluşu olan Xinjiang East Hope Nonferrous Metals Co; ve GCL New Energy Holdings Ltd.’nin bir parçası olan Xinjiang GCL New Energy Material Co bulunuyor. Ticaret Departmanı, şirketlerin ve XPCC’nin Sincan’da Çin’in Uygurlara, Kazaklara ve Müslüman azınlık gruplarının diğer üyelerine yönelik baskı, kitlesel keyfi gözaltı, zorla çalıştırma gibi insan hakları ihlalleri ve suistimallerine karıştığını belirtti. Ticaret Departmanı tarafından listelenen şirketlerin bir kısmı güneş paneli üretiminde kullanılan monokristal silikon ve polisilikon ana üreticileridir.

Daiwa’da Güç, Kamu Hizmetleri, Yenilenebilir Enerji ve Çevre (PURE) Araştırması Bölge Başkanı Dennis Ip: “Ancak, yasağın kademeli olarak Sincan’da üretilen polisilikon içeren tüm güneş modülleri üzerindeki kısıtlamaları içerecek şekilde genişletilmesi olasılığını görüyoruz” dedi.

Güneş modülü üretiminde kullanılan tüm polisilikonların yaklaşık %45’i Sincan’da, %35’i ise Çin’in diğer bölgelerinde üretilmektedir. Geri kalan ise Çin dışından geliyor.

1950’lerde Sincan’a çiftlikler ve yerleşimler inşa etmek için gönderilen paramiliter bir örgüt olan XPCC, bölgenin enerji ve tarım sektörlerinde neredeyse paralel bir devlet gibi faaliyet göstererek gücünü koruyor. ABD Hazine Bakanlığı geçen yıl XPCC’ye “etnik azınlıklara karşı ciddi hak ihlalleri” nedeniyle yaptırım uyguladı. Reuters

Diğer İçerikler