İngiltere, Rusya ile Ukrayna arasında olan savaş sonrası Rus gazına uygulanan yaptırımlar nedeniyle enerji tedarikini güvence altına almak amacıyla ABD ile LNG alım anlaşması imzaladı. İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre, ABD önümüzdeki yıl içinde İngiltere’ye en az 9 ila 10 milyar metreküp LNG ihraç edecek.

ABD ve İngiltere, Rusya ile Ukrayna arasında olan savaşın enerji tedarikini tehdit etmesi nedeniyle, LNG’nin kesintiye uğramamasını sağlama amacıyla birlikte çalışma kararı aldı.

ABD ve İngiltere, uluslararası ortaklar ve sektörle birlikte çalışacak bir ortak eylem grubu oluşturma konusunda anlaşmaya vardı. Grup, önümüzdeki yıl en az 9 ila 10 milyar metreküp LNG’nin ABD’den İngiltere’ye gönderilmesini sağlayacak. Bu miktar, 2021’deki miktarın iki katı olmakla beraber, 2022’de ulaşılan rekor miktar ile eşit. LNG tedarikinin nasıl garanti altına alınacağı konusunda ise detay verilmedi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve ABD Başkanı Joe Biden’ın yaptıkları ortak açıklamada “Tedarik güvenliğini artıracak ticari kontratları desteklememizi sağlayacak fırsatları tespit etmeye çalışacağız” dendi. ABD ayrıca, belirlenen amaca ulaşılması için gereken yasal ortamı sağlama sözü veriyor. BloombergHT

Diğer İçerikler