The Green Future Index’e göre, Çin ve ABD, dekarbonizasyon konusunda AB’nin ve dünyanın birçok bölgesinin gerisinde geliyor. Araştırmaya göre, dünyanın en büyük karbon emisyon sorumlusu olan 2 aktör, Çin ve ABD, yapılan bütün yenilenebilir hamlelere rağmen dekarbonizasyon ve iklim değişimi ile mücadelede konusunda yavaş hareket ediyorlar.

MIT Technology Review’ın yayınladığı ve 76 ülkenin dekarbonizasyon ve karbon salımı ile ilgili istatistiklerin yayınlandığı The Green Future Index’e göre, dekarbonizasyon konusunda en başarılı kıta Avrupa. Rapora göre, en başarılı 20 ülkenin 15’i AB içerisinde yer alıyor. Araştırmada en başarılı ülkeler sıralamasında 1. Sırada İzlanda yer alıyor. İzlanda’yı Danimarka, Norveç, Fransa, ve İrlanda takip ediyor. En başarılı ilk 5 ülkenin tamamı Avrupa kıtasında yer alıyor. Listede, Hindistan 21, ABD 40, Çin ise 45. sırada yer alıyor.

Araştırma direktörü Kurt Waltzer, “ABD’nin geçtiğimiz 4 yılda enerji dönüşümü ve iklim değişimi konularında gösterdiği lider eksikliği oldukça sıkıntılı” dedi. Araştırmaya göre, Çin küresel emisyonların %28’inden tek başına sorumlu, iklim değişimi ve enerji dönüşümü konusundaki çabaları ise hala yavaş. Raporda, Çin’in hala çok hırslı bir şekilde kömür yatırımları yaptığı da vurgulanıyor.

Raporda, büyük petrol/gaz üreticileri olan Suudi Arabistan (61), Rusya (73), İran (74), Katar (76) gibi ülkelerse ilerleme konusunda oldukça yavaş olarak değerlendirildi.

Kaynak: “U.S. lags in new climate ranking and is ‘still struggling to move away from fossil fuels’”, CNBC

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler