ABD gaz üreticileri aşırı arz nedeniyle yurt içi fiyatların düşmesini önlemek için Avrupa ve Asya’ya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatına giderek daha fazla bağımlı hale gelmektedir.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin verilerine göre, 2015 ve 2020 arasında ABD gaz üretimi, tüketime göre (yılda %2,3) kabaca iki kat daha hızlı (yılda ortalama%4,3) arttı. İhtiyaç fazlasının bir kısmı önceki ithalatların yerini almak için kullanıldı, ancak geri kalanı boru hattıyla veya LNG olarak Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’daki pazarlara ihraç edildi.

LNG ihracatı, 2015’teki 1 milyar metreküpün altındaki rakamlardan 2020’de yaklaşık 67 milyar metreküpe yükseldi.

ABD LNG için en hızlı büyüme, Amerika ve Orta Doğu’da daha küçük artışlarla birlikte esasen Avrupa ve Asya’daki pazarlarda olmuştur.2016 ile 2020 arasında Asya’ya yıllık ihracat 22 milyar metreküp artarken, Avrupa’ya yapılan sevkiyatlar 20 milyar metreküp arttı.

Uluslararası pazarlarda, ABD gazı Katar, Avustralya ve Rusya’dan LNG ile; Rusya ve Orta Asya’dan Avrupa ve Doğu Asya’ya boru hattı gazı ile, elektrik üretimi ve ısınma için kullanılan kömür ve diğer yakıtlarla rekabet etmektedir.

Sonuç olarak, ihracat pazarlarına erişimi güvence altına almak hem gaz endüstrisi hem de ABD diplomatları için en önemli öncelik haline geldi.

Almanya üzerindeki Kuzey Akım 2 gaz boru hattını tamamlamadan terk etme baskısı, kısmen ABD LNG ihracatı için yeni pazarlar yaratma ihtiyacının yanı sıra geleneksel güvenlik endişelerinden kaynaklanıyor.

Biden yönetimi, ABD ihracatının rakip tedarikçilerden yapılan LNG ihracatına veya kömüre karşı en azından kısa ve orta vadede daha cazip bir alternatif olduğu sonucuna varabilir.

Kaynak: “U.S. Gas Industry Increasingly Relies On LNG Exports”, Reuters

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler