Her ne kadar şu an ABD’de deniz üstü rüzgar enerji sektörü küçük olsa da ABD’nin binlerce mil uzunluğundaki kıyıları yakın zamanda ABD’nin enerji ağında önemli etki yaratacak büyük rüzgar tarlalarına ev sahipliği yapabilir. Dünya Rüzgar Enerjisi Konseyi verilerine göre geçen yıl sonunda dünya genelinde kıyı rüzgarına dayalı enerji tesislerinin toplam potansiyeli 29,1 GW, Avrupa’nın mevcut kıyı rüzgarı enerji kapasitesi ise 22 GW iken ABD Enerji Bakanlığının açıklamasına göre ABD kıyıları 2,000 GW’nin üzerinde bir rüzgar enerjisi potansiyeline sahip.

Ancak ABD’nin önünde bu potansiyeli kullanmak için uzun bir yol var. Aralarında New York, New Jersey ve Virginia’nın da bulunduğu bazı eyaletlerde bu potansiyelden yararlanmak için çalışmalar başlamış durumda.

ABD’de gelecek 10 yılda yaklaşık 25 GW’lik tesis kurulumu yapılması, eyalet politikaları sebebiyle sektörün özellikle ABD’nin kuzeydoğusunda gelişmesi ve buradan diğer bölgelere de yayılması öngörülüyor.  ABD’nin iyi ihtimalle sadece 2020’de 34 GW rüzgar enerjisi kapasitesi geliştirmesi mümkün gözükürken, kötü ihtimalde bunun 15 GW’ye kadar düşebileceği öngörülüyor.  Federal politikalar, tedarik zinciri, Avrupa’ya göre çok daha parçalı bir yapı ve her aşamada resmi inceleme gerektiren regülasyonlar gibi diğer faktörler de ABD’nin rüzgar enerjisi sektörünü etkiliyor. Sektörün önde gelen şirketlerinin yöneticileri ise deniz üstü rüzgar sektörü büyük altyapı projeleri ve bunlara bağlı bir çok izin süreci gerektirdiğinden politik etkinin her zaman önemli olduğunu, özellikle Başkanlık seçimlerine 2 aylık bir zaman kaldığı düşünüldüğünde sektörün politik iklimden etkilendiğini kaydediyorlar. CNBC

Diğer İçerikler