ABD Enerji Bakanlığı (DOE), dalga enerjisine odaklanan araştırma ve geliştirme projelerine 27 milyon dolar kadar federal fon sağlanacağını duyurdu. DOE, diğer yenilenebilir enerji türlerine kıyasla çok küçük bir ayak izine sahip bir sektörde yeniliği teşvik etmeye yönelik en son girişimde finansmanın “dalga enerjisi teknolojilerini ticari uygulanabilirliğe doğru ilerletmeyi” hedefleyeceğini belirtti.

Seçilen projeler araştırmalarını Oregon kıyılarında bulunan PacWave South tesisinde yapacaklar.

Diğerlerinin yanı sıra DOE ve Oregon Eyaletinden hibe alan PacWave South’un inşaatı geçen ay başladı ve 2023′te faaliyete geçmesi bekleniyor.

Her şeyi özetlemek gerekirse, fon üç ayrı parçaya bölünecek: Dalga enerjisi dönüştürücü teknolojisinin test edilmesi için 15 milyon dolar kadar bir miktar ayrılacak; 7 milyon dolara kadar dalga enerjisi araştırma ve geliştirmesine gidecek ve PacWave için dalga enerjisi dönüştürücü tasarımlarının geliştirilmesi için maksimum 5 milyon dolar tahsis edilecek. DOE, finansman için tam başvuruların Ekim ayında yapılacağını söyledi.

ABD Enerji Bakanı Jennifer M. Granholm, DOE’nin duyurusunun yanında yayınlanan bir bildiride şunları söyledi: “Dalga enerjisiyle, şebekeye daha fazla yenilenebilir enerji ekleme ve ulaşılması zor topluluklara daha sürdürülebilir enerji dağıtma fırsatına sahibiz.”

Para bazı çevrelerde memnuniyetle karşılanıyor olsa da ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nden gelen ön rakamlar, ülkenin fosil yakıtlardan önemli bir şekilde uzaklaşması için çok çalışmaya ihtiyaç duyulacağını gösteriyor. Zira 2020 yılında yenilenebilir kaynakların toplam payı ancak %19,8′e ulaştı.

Dalga enerjisi teknolojilerinin gelişimi yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü değildir. Örneğin Avrupa, şimdi çok çeşitli sistemler üzerinde çalışan bir dizi şirketle yeni bir sektöre de ev sahipliği yapıyor.

Dalga enerjisi firmalarının nasıl ilerlediğine dair bir örnekte, geçen ay Mocean Energy adlı bir firma, 20 metre uzunluğunda ve 38 metrik ton ağırlığındaki Blue X dalga makinesinin Orkney’deki Avrupa Deniz Enerjisi Merkezinde test etmeye başladığını duyurdu.

Mart ayında, İngiltere üniversiteleri tarafından yönetilen sekiz dalga enerji projelerinin geliştirilmesini desteklemek için yaklaşık 7,5 milyon £ (10.37 milyon $) kamu fonunun kullanılacağı açıklandı.

Deniz enerjisinin potansiyeli konusunda bazı çevrelerde heyecan olsa da güneş ve rüzgar gibi diğer yenilenebilir teknolojilere yetişmek için kat edilmesi gereken epey bir yol var.

Ocean Energy Europe’dan alınan rakamlar, geçen yıl Avrupa’da sadece 260 kW gelgit akımı kapasitesinin eklendiğini, sadece 200 kW dalga enerjisinin kurulduğunu gösteriyor. CNBC

Diğer İçerikler