Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, Türkiye’nin rüzgar enerjisinde iddialı hedefleri olduğunu belirterek, “Birçok AB’li şirket de Türkiye’de rüzgar türbini üretimi yapıyor. Türkiye bizim için güvenilir bir partner” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) ve Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (Wind Europe) tarafından Rüzgar Enerjisi Tedarik Zinciri Zorlukları Çözümleri ve Avrupa Birliği (AB) Bölgesi İçin Alternatifler başlıklı toplantının açılışında konuştu.

Avrupa’da rüzgar enerjisi sektöründe karşılaşılan birçok zorluk olduğunu ifade eden Simson, “Bugün dünya bu alanda tek bir kaynağa bağımlı ve bu resmen tarihin kendini bir şekilde tekrar etmesi” ifadesini kullandı.

Simson, Avrupa’da rüzgar enerjisi sektörünü desteklemek ve yatırımları artırmak için dün bir paket açıkladıklarını anımsatarak, dijitalleşme, şebeke kapasitesinin artırılması, siber güvenlik gibi birçok alanda sektörü destekleyeceklerini ve rüzgar projelerine öncelik verileceğini söyledi.

Kaynak: BLOOMBERG

Diğer İçerikler