Avrupa Birliği’nin (AB), Rusya’dan fosil yakıt ithalatını birkaç yıla kadar bitirme hedefi belirlemesine rağmen bu ülkeden sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatını rekor seviyelere yükseltmesi dikkati çekiyor.

Rusya’nın LNG ihracatında AB ülkelerinin payı 2021’in ocak-temmuz döneminde yüzde 39 seviyesindeyken, bu oran 2022’de yüzde 49’a, 2023’te yüzde 52’ye tırmandı. Böylece, AB ülkeleri savaşa rağmen Rus LNG’sinin yarıdan fazlasını satın aldı.

AB ülkeleri ocak-temmuz döneminde Rusya’dan toplam 13,2 milyar metreküple rekor miktarda LNG ithal etti.

AB’nin LNG ithalatı savaş öncesindeki 2021 yılının aynı döneminde 9 milyar metreküp seviyesinde bulunuyordu. Böylece, AB ülkelerinin bu yılın 7 ayında Rus LNG’si ithalatı savaş öncesindeki seviyenin yüzde 46,6 üzerine çıktı.

Ayrıca, 7 aydaki LNG ithalatı için AB ülkeleri Rusya’ya yaklaşık 5,3 milyar avro ödeme yaptı.

AB ülkeleri arasında Rus LNG’si alımında ilk sıralarda İspanya ve Belçika yer aldı. Bu dönemde, Rusya’nın toplam LNG satışlarının yüzde 18’i İspanya’ya, yüzde 17’si de Belçika’ya yapıldı.

Rusya, küresel LNG ihracatında Avustralya, ABD ve Katar’ın ardından dördüncü sırada yer alıyor.

AB ülkeleri, geçen yıl toplam LNG ithalatının yüzde 44’ünü ABD’den, yüzde 17’sini Rusya’dan ve yüzde 13’ünü Katar’dan gerçekleştirmişti.

Rusya, savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana fosil yakıt ihracatından toplam 413 milyar avro gelir elde etti.

Bu gelirin 277 milyar avrosu petrol, 101 milyar avrosu doğal gaz ve 35 milyar avrosu da kömür satışlarından kaynaklandı.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler