Avrupa Komisyonu çarşamba günü, bloğun ekonomisini daha yeşil ve daha dijital hale getirme planını finanse etmek için 2026 yılına kadar yılda yaklaşık 150 milyar avro borçlanmayı planladığını açıkladı. AB ekonomik planının tutarı 2018 fiyatlarıyla 750 milyar avro idi, ancak şu anda cari fiyatlarla yaklaşık 807 milyar avro civarında.

Para, 27 AB ülkesine 338 milyar avro hibe ve 386 milyar kredi olarak ikiye bölündü, geri kalanı ise ortak AB programları için ayrıldı. Para önümüzdeki beş yıl içinde dağıtılacak ve üçte biri AB’nin 27 ekonomisinde CO2 emisyonlarının azaltılmasına harcanacak.

27 AB hükümetinden her biri, program tarafından ödenen projeler, kararlaştırılan kilometre taşlarına ve hedeflere ulaşmadan önce, bu yıl ön finansmanda paranın %13’ünü alabilecek. AB, yatırımcıların plan yapmasına izin vermek için altı ay önceden bir finansman planı yayınlayacak.

Bütçe Komiseri Han bir basın toplantısında, “Çalışmamız haziran ayına kadar hazır olacak ve teorik olarak o zaman borç almaya başlayabiliriz, ancak bu üye devletlerin onay sürecini ne kadar çabuk tamamladığına bağlı olacak” dedi. Borçlanmanın geri ödemesinin ulusal bütçelerden ziyade AB’nin önümüzdeki yıllarda üzerinde anlaşmaya varacağı yeni vergilerden gelmesi beklenmektedir. Geri ödeme 2028’de başlayacak ve 2058’e kadar devam edecek. AB ayrıca bir mali işlem vergisi ve kurumsal sektöre bağlı bir mali katkı veya yeni bir ortak kurumlar vergisi tabanı planlamaktadır. Reuters

Diğer İçerikler