Doğal gaz piyasası kurallarında yapılacak büyük bir reform öncesinde, Avrupa Komisyonu AB dışı hidrojenin uluslararası ticaretine imkan sağlamak için rekabetçi piyasaları teşvik etme taahhüdünde bulundu.

Taahhüt, uzun vadeli uluslararası toparlanma için 2021-27 döneminde 300 milyar Euro’ya kadar yatırım sunan komisyonun yeni Küresel Ağ Geçidi stratejisinin bir parçası. Komisyon, yenilenebilir hidrojen üretimlerini geliştirmek için ortak ülkelerle birlikte çalışacak ve AB dışı hidrojenin “ihracat kısıtlamaları veya fiyat bozulmaları olmadan” uluslararası olarak ticaretinin yapılmasını sağlamak için rekabetçi pazarları teşvik edecek.

Komisyon, hidrojen için ne kadar fon tahsis edildiği konusunda net bir rakam vermedi, ancak Sahra Altı Afrika için 2,4 milyar Avro ve Kuzey Afrika için yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, adil geçiş ve yenilenmeyi desteklemek için 1,08 milyar Avro değerinde hibe verildiğini kaydetti.

AB Hidrojen Haftasında konuşma yapan Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Afrika’nın hidrojen sektörüne yatırım yapılmasını teşvik ettiklerini belirterek “Afrika, yenilenebilir enerji üretimi için kullanılmayan en büyük potansiyele sahip. Temiz enerjiyi temiz hidrojene dönüştürmek, bu enerjiyi hem yurt dışına satmak hem de Afrika’nın yükselen endüstrisine güç sağlamak için bu enerjiyi depolamak için bir çözüm olabilir” dedi. Von der Leyen, AB’nin yeşil hidrojen maliyetini 2030 yılına kadar 1,80€/kg’ın altına getirme hedefini yineledi ve “Bu hedef ulaşılabilir durumda” dedi. Argus Media

Diğer İçerikler