AB Yeşil Mutabakat Başkanı Frans Timmermans, şu anda büyük ölçüde kömüre bağımlı olan bazı üye devletlerin bir “ara aşamaya” ihtiyaç duyacaklarından, Avrupa Birliği’nin enerji geçiş planlarına doğal gazı dahil edeceğini söyledi.

İskoçya’daki COP26 iklim zirvesinde konuşan Timmermans, “Doğal gaz altyapısına da yatırım yapmamız gerekecek. Sadece bir dönemle sınırladığımız sürece, bence bu haklı bir yatırım.” dedi.

Polonya ve Bulgaristan gibi bazı AB üye ülkeleri, enerji üretimi için büyük ölçüde kömüre bağımlılar ve ayrıca net sıfıra giden yolda ilgilenilmesi gereken oldukça büyük madencilik endüstrileri var. Bu bağlamda ve Timmermans’ın yorumlarına göre, doğal gaz gerçekten de fosil yakıt dönemi ile yenilenebilir dönem arasında bir köprü yakıtı rolü üstlenecek.

Son zamanlarda, gazın köprü yakıt statüsü, tüm fosil yakıtlardan uzaklaşmanın mümkün olduğunca çabuk yapılması gerektiğine inanan çevreciler ve AB yetkilileri tarafından sorgulandı. Avrupa’daki gaz krizi bunun oldukça zor olacağını kanıtladı. Ancak AB, gazın yalnızca yeşil enerji kulübünün kalıcı bir üyesi olarak değil, geçici bir üyesi olarak kabul edildiği gerçeğini vurgulamak için çaba sarf ediyor.

Timmermans bu yıl mart ayında yaptığı açıklamada, “Temiz enerjinin henüz ihtiyaç duyulan ölçekte konuşlandırılamadığı yerlerde ve sürece, fosil gazı, kömürden sıfır emisyonlu elektriğe geçişte hala rol oynayabilir. Ama net olmak gerekirse fosil yakıtların geçerli bir geleceği yok. Bu, uzun vadede fosil gazı için de geçerli.” dedi. Oil Price

Diğer İçerikler