Dünyanın en büyük portföy yatırımcısı BlackRock, çevre sorunu ve iklim değişimini yatırım planlarını yaparken önemli bir şekilde ele alacağını, yatırım kararlarında iklim değişiminin önemli rol oynayacağını açıkladı. BlackRock 7 trilyon dolardan fazla olan portföy yönetimi ile S&P 500 şirketlerinin dikkate aldığı küresel bir oyuncu konumunda.

BlackRock CEO’su Larry Fink, yıl sonu açıklaması mahiyetinde yayınladığı bilgi notunda “iklim değişimi büyük şirketlerin uzun vadeli stratejilerinde belirleyici bir rol üstlenmeye başladı. İklim değişimi ile ilgili farkındalık çok hızlı bir şekilde artıyor. Finans ve yatırım politikamızın temelden bir dönüşüm yaşayacağı önemli bir sürecin başlangıcındayız” dedi.

BlackRock, şirketin küresel stratejisini, prensiplerini ve yönergesini iklim değişimi doğrultusunda dönüştürme kararı aldı. Bu dönüşüm doğrultusunda şirket, yatırım ilişkisi içine gireceği şirketlerin düşük karbon teknolojilerine yönelmesini, bu konuda belirli bir plan ortaya koymasını, bu plan ve değişimler konusunda hissedarlarını ve kamuoyunu bilgilendirmesini talep edecek. CNBC

Diğer İçerikler