Anglo-Amerikan ortak girişimi Hecate Independent Power Limited (HIP), İngiltere şebekesine bağlı Kuzey Atlantik’te 10.000 MW’lık sabit ve yüzer rüzgar türbini kurmak için HIP Atlantik Projesini başlattı. Rüzgar çiftliklerini İngiltere şebekesine bağlayacak, yüksek kapasiteli, yüksek voltajlı doğru akım (HVDC) iletim kabloları, İngiltere’nin kuzeydoğusunda bir limanda inşa edilecek 200 milyon GBP’lik elektrik kablosu fabrikasında üretilecek.

Toplam proje maliyeti 21 milyar GBP (30 milyar USD) olarak tahmin edilmektedir.

HIP, Birleşik Krallık’ın 400 kV elektrik iletim sistemine ilk 4,000 MW’lık şebeke bağlantısı için National Grid Company’ye dört bağlantı başvurusu yaptı. Her rüzgar çiftliği farklı bir Kuzey Atlantik konumunda olacak ve 1.000 MW rüzgar türbininden oluşan her bir bölümün İngiltere’ye bağlı kendi özel kablosu olacak. İlk 2.000 MW’lık üretim kapasitesinin, Birleşik Krallık’ın son kömür yakıtlı elektrik santrallerinin ve sonuncusunun devreden çıkarılmasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde 2025 başlarında devreye alınması bekleniyor. HIP Atlantic, ekipman üretim ve kurulum sürecinin her unsurunda yerli üretimi en üst düzeye çıkarmayı amaçlamaktadır. Yalnızca ilk 2.000 MW kapasitenin Birleşik Krallık’ta yaklaşık 15.000 yeni istihdama yol açması bekleniyor.

HIP Başkanı Sir Tony Baldry, “HIP Atlantic, bu ülkenin İngiltere’yi açık deniz rüzgar enerjisinde dünya lideri yapma konusundaki iddialı politikasının bir parçası olarak, Başbakan’ın Kuzey İngiltere’ye yatırım ve istihdam yaratma vizyonunu gerçekleştiriyor” dedi. HIP, Hecate Holdings LLC’nin yüzde yüz iştiraki olan Hecate Wind LLC (Hecate) ve Independent Power Corporation PLC’den oluşmaktadır. Offshore Wind

Diğer İçerikler