Londra ve Rotterdam arasında ticari hidrojen-elektrik uçuşları gerçekleştirme planları açıklandı ve projenin fiili gerçekleşmesinin 2024′te olacağı öngörülüyor.

Havacılık firması ZeroAvia çarşamba günü yaptığı açıklamada, “tamamen hidrojenle uçacak” 19 kişilik bir uçak geliştirdiğini belirtti. ZeroAvia, havalimanı şirketi Royal Schiphol Group, Rotterdam The Hague Innovation Airport Foundation ve Rotterdam the Hague Airport arasında girişim üzerinde çalışmak üzere bir ortaklık kuruldu.

ZeroAvia, “Anlaşma, İngiltere ve Hollanda arasındaki ilk sıfır emisyonlu ticari yolcu uçuşlarının ve potansiyel olarak dünyadaki ilk uluslararası ticari operasyonun başlatılması için sağlam ve planlı bir takvimle ilerliyor” şeklinde açıklama yaptı.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, havacılıktan kaynaklanan karbondioksit emisyonları “son yirmi yılda hızla arttı”, 2019’da neredeyse 1 metrik gigaton’a ulaştı. Bu, fosil yakıt yanmasından kaynaklanan küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık %2,8′ine eşittir.

ZeroAvia’nın Ar-Ge bölümü, hidrojen yakıt hücrelerini kullanan elektrik motorlarına güç sağlamaya odaklanıyor. Eylül 2020′de şirkete ait altı kişilik hidrojen yakıt hücreli bir uçak ilk uçuşunu tamamlamıştı. Aynı ay Avrupa havacılık devi Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girebileceklerini iddia ettiği hidrojen yakıtlı üç konsept uçağın ayrıntılarını yayınladı.

Geçen hafta CNBC’nin Sürdürülebilir Gelecek Forumu sırasında verdiği röportajda Ryanair CEO’su Michael O’Leary, sektördeki yeni ve gelişmekte olan teknolojilerin görünümüne temkinli yaklaştı. “Bence… tekrar dürüst olmalıyız,” dedi. “Elbette, önümüzdeki on yıl için… Hiçbir şey göreceğinizi sanmıyorum çünkü orada karbonun, jet havacılığın yerini alacak hiçbir teknoloji yok. Hidrojen yakıtlarının gelişini görmüyorum, sürdürülebilir yakıtların gelişini görmüyorum, elektrikli tahrik sistemlerinin gelişini görmüyorum, kesinlikle 2030′dan önce değil” dedi. CNBC

Diğer İçerikler