Norveç, yeni verilere göre dünyada yenilenebilir enerji payının en yüksek olduğu ülke. Enerji tarifesi karşılaştırma platformu Utility Bidder tarafından yapılan bir araştırma, temiz enerji alanında ilk 20 ülkeyi ve en çok fosil yakıtlara bağımlı olan ülkeleri ortaya koyuyor.

Ölçülen fosil yakıtlar kömür, petrol ve doğal gaz iken, yenilenebilir kaynaklar biyoyakıtlar ve atık, rüzgar, güneş ve hidro idi. Rakamlar Uluslararası Enerji Ajansı’ndan (IEA) alınmıştır. Enerji türlerine göre Norveç Hidroelektrikte, Brezilya biyoyakıtlarda ve Yeni Zelanda ise rüzgar ve güneş enerjisinde oransal kullanım olarak lider durumdalar.

Dünyada en yüksek yenilenebilir enerji payını kullanan ülkeler

Norveç’in toplam enerji kullanımının yüzde 56’sı yenilenebilir kaynaklardan gelirken, Birleşik Krallık temiz enerjiyle yalnızca yüzde 13’lük bir oranla 20. sırada yer alıyor.

Norveç, hidroelektrikten dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla yararlanıyor zira tek başına arzının yüzde 45’ini hidro oluşturuyor. İskandinav ülkesi, birçok sarp vadileri ve nehirlerinin yanı sıra iklim değişikliği nedeniyle artan yağışlarla bilinir, bu da hidroelektrik enerji üretiminin bol olduğu anlamına geliyor.

İkinci en yüksek yenilenebilir enerji kaynağına sahip olan Brezilya, biyoyakıt ve atık enerjide liderdir. Bu kaynaklar, toplam enerji arzının yüzde 32’sini oluşturuyor. Etanol yakıtının ikinci en büyük üreticisidir ve şeker kamışı bazlı etanolün bugüne kadarki en başarılı alternatif yakıt olarak lanse edilmesiyle endüstri lideri olmuştur.

Yeni Zelanda’nın enerji arzının yüzde 42’sini yenilenebilir enerji kaynakları oluşturuyor. Enerji arzının yüzde 25’ini oluşturan rüzgar ve güneş enerjisinde dünya lideridir. Bir dizi güçlü ve sürekli batı rüzgarı olan alanda bulunan ülke, rüzgar enerjisi için mükemmel bir konumdadır. Güneş enerjisi için de bol güneş ışığına sahiptir ve güneş enerjisiyle sıcak su ısıtma sistemleri için artan bir pazara sahiptir. Euro News

Diğer İçerikler