Dünya deniz üstü rüzgar enerji kapasitesine 2020’de yapılan tesislerle 6 GW kapasite eklendi ve Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (“GWEC”) verilerine göre sektörde gerçekleştirilen tesis kurulumlarının yarısından çoğu, -3,06 GW kapasiteye karşılık gelen kısmı-Çin tarafından yapıldı. Çin’in en yakın rakibi 1,5 GW’a yakın kapasite ile Hollanda oldu. ABD ise geçtiğimiz sene 12 MW’lık kapasite artışı kaydetti. Çin son üç yıldır yeni rüzgar enerjisi tesisi kurulumlarında birinci sırada. COVİD19 kısıtlamalarına rağmen GWEC rüzgar enerjisi tesis kurulumlarının şu ana kadarki en iyi ikinci yılını geçirdiğini belirtti.

Kümülatif kurulumlarda ise Birleşik Krallık 10,2 GW ile bir numarayı alırken Çin 10 GW’ın biraz altında kalarak ikinci sırada yer aldı. Bütün bu bilgilerle beraber GWEC dünyada deniz üstü rüzgar enerji kapasitesinin 35 GW’ı aştığını belirtiyor.

GWEC yöneticilerinden Feng Zhao Avrupa’nın en büyük deniz üstü rüzgarı pazarına sahip olduğunu ancak Asya-Pasifik bölgesinin giderek artan bir öneme sahip olduğunu ve özellikle Japonya ile Güney Kore’nin yüksek deniz üstü rüzgarı hedefleri açıkladığının altını çizdi. Zhao’ya göre, önümüzdeki dönemde ABD de yeni yönetimin adımlarıyla birlikte deniz üstü rüzgarı için önemli bir pazar halini alacak. CNBC

Diğer İçerikler