2010 yılında Meksika Körfezi’nde meydana gelen büyük petrol sızıntısı, 2011 yılında Japonya’da meydana gelen Fukushima nükleer felaketi ve 2020 yılında başlayan COVID19 Krizi, enerji tarihine küresel olaylar olarak geçti.

2020 yılında enerji sektöründe meydana gelmiş belli başlı en önemli olayları şöyle sıralayabiliriz:

  1. COVID19 Krizi’nin Enerji Sektöründe Yarattığı Büyük Şok Etkisi

Enerji sektöründe bu yıl meydana gelen önemli olayların hemen hepsi pandeminin küresel ekonomide ve enerji sektöründe yarattığı direkt ve dolaylı etkiler vesilesiyle gerçekleşti. COVID19 Krizi esnasında benzin ve mazot talebi son 50 yılın en düşük seviyesini gördü. Hava yolu taşımacılığı ilk defa bu kadar genel ve uzun dönemli bir duraksama yaşadı, deniz ve kara taşımacılığı çok büyük oranda sekteye uğradı. Petrol fiyatları Nisan’da eksi seviyelere indi. Petrol şirketleri borsalarda tarihin en büyük düşüşünü yaşadı.

  1. Suudi Arabistan-Rusya Fiyat Savaşı

2019 yılında, küresel petrol fiyatları ABD kaya gazı sektörünün baskısı altında kaldı. Aralık 2019’da OPEC ve Rusya arz kesintisi konusunda anlaştı. Ocak 2020’de Çin’de alınan COVID önlemleri dolayısıyla piyasalar sıkıntıya girdi. Bu doğrultuda OPEC üyeleri ve Rusya, Şubat’ta bir araya geldiler fakat Rusya daha fazla arz kesintisini kabul etmedi. Bunun üzerine Suudi Arabistan buna karşılık olarak fiyat indirimine gitti. Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki bu durum enerji piyasalarını etkiledi.

  1. Doğalgaz Fiyatları Son 20 Yılın En Düşük Seviyesine İndi

Pandemi dolayısıyla doğal gaz fiyatları son 20 yılın en düşük seviyesine indi.

  1. ExxonMobil Liderliğini Yitirdi

2020 yılı Ekim ayında NextEra, ABD’nin 1 asırlık enerji devi ExxonMobil’i piyasa değeri bakımından tahtından etti ve ABD’nin en büyük enerji şirketi oldu.

  1. ABD Başkanlık Seçimi

Biden’in yeşil enerji planı ve ABD’yi tekrar Paris Anlaşması’na dahil etme vaadleri küresel enerji sektörü açısından önemli olaylar olarak kayda geçti.

Bunların ötesinde, 2020 aynı zamanda hidrojen enerjisinin tekrar güçlü bir şekilde enerji piyasaları ve oyuncular tarafından konuşulduğu yıl oldu. Karbon emisyon oranları 2020’de COVID19 Krizi’nin etkisiyle, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ki en büyük düşüşü yaşadı.

Kaynak: “The Top Energy Stories Of 2020”, Forbes

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler